چهار سوی علم
جدیدترین و برترین اخبار و مقالات
درگذشت سر آرتور کونان ‌دویل


81 سال پیش در روز 7 ژوییه سال 1930 میلادی سرآرتور کونان دویل نویسنده برجسته بریتانیایی و خالق شخصیت شرلوک هلمز کارگاه خصوصی افسانه ای در سن 71 سالگی درگذشت . با درگذشت کونان دویل نه تنها شرلوک هلمز یتیم شد ، بلکه میلیون ها نفر از علاقه مندان شرلوک هلمز نیز به عزا نشستند. 

آرتور کونان دویل در روز 22 مه سال 1859 میلادی در شهر ادینبورگ اسکاتلند در خانواده ای ایرلندی تبار متولد شده بود. او پس از پایان تحصیلات دبیرستان به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه ادینبورگ پرداخت و در سال 1881 میلادی مدرک پزشکی خود را دریافت کرد. کونان دویل در کنار حرفه پزشکی به نویسندگی پرداخت ودر سال 1887 میلادی نخستین ماجرا از 68 ماجراهای شرلوک هلمز به نام «تحقیقی پیرامون ارغوانی» را منتشر کرد.

شخصیت هلمز ، قدرت منطق و تحلیلش و نبوغش به زودی طرفداران زیادی یافت. در کنار هلمز ، شخصیت دوستش دکتر واتسون یا پرفسور موریارتی چهره یک جنایتکار کامل به جذابیت ماجراهای هلمز افزودند.

استقبال از ماجراهای شرلوک هلمز به اندازه ای رسید که آرتور کونان دویل پزشکی را کنار نهاد و از سال 1892 میلادی وقت خود را صرف نویسندگی کرد.
بسیاری از خوانندگان باور نمی کردند شرلوک هلمز یک شخصیت خیالی باشد و تصور می کردند این شخصیت حقیقتا وجود دارد.
آرتور کونان دویل در سال 1893 میلادی برای زدودن این تصور قهرمان خود را در یکی از ماجراهایش به قتل رساند.
اما فشار خوانندگان به اندازه ای بود که کونان دویل مرگ قهرمان خود را در داستان بعدی تحریف کرده و آن را به یک تصادف تبدیل کرد و از سال 1903 میلادی ماجراهای شرلوک هلمز ادامه یافتند.

از مشهورترین ماجراهای هلمز می توان به «سگ باسکرویل ها» ، «ماجراهای شرلوک هلمز» ، «نشانه چهار» و «دره وحشت» اشاره کرد. سر آرتور کونان دویل علاوه بر نوشتن ماجراهای شرلوک هلمز در زمینه رمان های تاریخی و کتاب های تاریخ نیز از شهرت بسزایی برخوردار بود اما نام کونان دویل همواره با شخصیت شرلوک هلمز حتی تا روزگار ما عجین بوده است.

نویسنده :بهرام افتخاری

جام جم آنلاین

[ یکشنبه 19 تیر 1390 ] [ 00:25 ] [ احمدرضا ] [ نظرات (1) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
جدیدترین مطالب
آمار سایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
? تعداد بازدید ها: 231214