چهار سوی علم
جدیدترین و برترین اخبار و مقالات
دبیر انجمن نجوم اهواز از ایجاد دو لکه بر سطح خورشید خبر داد و گفت: این لکه ها با استفاده از یک تلسکوپ و فیلتر رصد خورشید قابل مشاهده است.
خسرو جعفری زاده در گفتگو با خبرنگار مهر لکه های خورشیدی را ناحیه ای بر روی سطح خورشید دانست و افزود: این نواحی به وسیله فعالیت های شدید مغناطیسی و به علت کاهش درجه حرارت سطح به وجود می آیند.
دبیر انجمن نجوم اهواز با تاکید بر اینکه این لکه ها می توانند بدون کمک تلسکوپ از روی زمین دیده شوند اظهار داشت: تضاد دمای این ناحیه با پیرامون در حدود 5 هزار و ۸۰۰  کلوین است که این امر به ما اجازه می دهد تا این نواحی را به صورت  واضح در قالب لکه های سیاه ببینیم.
وی با اشاره به آخرین وضعیت خورشید خاطرنشان کرد: ظهور دو لکه خورشیدی و فوران شراره های خورشیدی که به نظر می رسد ظاهرا در حال بلعیدن سیاره زهره هستند از جمله رویدادهایی است که اکنون در مرکز سامانه خورشیدی در حال وقوع هستند.
جعفری زاده به دو لکه خورشیدی جدید بر روی خورشید اشاره کرد و ادامه داد: دو لکه خورشیدی 1071 و 1072 هم اکنون در سطح خورشید دیده می شوند و رصدگران می توانند با استفاده از یک تلسکوپ و فیلتر رصد خورشید، این لکه ها را به طور دقیق رؤیت کنند.
وی به بیان جزئیات این پدیده پرداخت و یادآور شد: یک شراره خورشیدی به قدری پیشروی کرده که ظاهرا سیاره زهره را در خود بلعیده است ولی این سیاره کاملا در امان بوده و آسیبی به آن نمی رسد چرا که فاصله آن از خورشید زیاد است.

[ پنج‌شنبه 3 شهریور 1390 ] [ 02:18 ] [ احمدرضا ] [ نظرات (0) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
جدیدترین مطالب
آمار سایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
? تعداد بازدید ها: 231214