چهار سوی علم
جدیدترین و برترین اخبار و مقالات
سازمان ناسا به تازگی اثر هنری خارق العاده ای که توسط سه تلسکوپ مشهور هابل، چاندرا و اسپیتزر خلق شده را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در تصویر جدیدی که ناسا به تازگی منتشر کرده می توان کهکشانهای آنتن در فاصله 62 میلیون سال نوری از زمین را مشاهده کرد که پرتره آن که توسط سه قهرمان فضایی ناسا، چاندرا، هابل و اسپیتزر به ثبت رسیده است.

در این تصویر ترکیبی، تصویر آبی رنگ توسط چاندرا، تصویر طلایی و قهوه ای توسط هابل و تصویر سرخ توسط اسپیتزر به ثبت رسیده است. کهکشانهای آنتن به دلیل داشتن بازوهایی آنتن مانند به این شکل نامگذاری شده اند که این ویژگی در اثر نیروهای کششی حاصل از برخورد کهکشانها با یکدیگر ایجاد شده اند.

برخورد این کهکشانها با یکدیگر که بیش از 100 میلیون سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد منجر به شکل گیری میلیونها ستاره در ابرهایی از غبار و گاز در دو کهکشان شده است. عظیم ترین این ستاره های جوان در حال حاضر و طی چند میلیون سال روند تکامل خود را طی کرده و با انفجار ابرنواختری به زندگی خود خاتمه داده اند.

تصویر پرتو ایکس تلسکوپ چاندرا ابرهایی عظیم از گازهای داغ بین ستاره ای را  نشان می دهد که به همراه رسوبات عناصر به جامانده از انفجار ابرنواختری به میان کهکشانها تزریق شده اند. این گازهای غنی شده که از عناصری مانند اکسیژن، آهن، منیزیم و سیلیس برخوردار است منجر به شکل گیری نسلی جدید از ستاره ها و سیاره ها خواهند شد.
منابع درخشان و نطقه شکل موجود در این تصویر به واسطه سقوط مواد به داخل سیاهچاله ها و ستاره های نوترونی به وجود آمده اند که برخی از این سیاهچاله ها از جرمی صد برابر خورشید برخوردارند.

اطلاعات اسپیتزر نور فروسرخ ناشی از حرارت ابرهای غباری که به واسطه ستاره های تازه متولد شده به وجود آمده است را نشان می دهد و هابل نیز در تصویر خود اطلاعاتی از ستاره های قدیمی و مناطق شکل گیری ستاره ها را به رنگ طلایی و سفید نمایان می کند. بسیاری از اجرام کمرنگ و کوچک در این تصویر در واقع خوشه های ستاره ای هستند که از هزاران ستاره تشکیل شده اند.

بر اساس گزارش هابل، چاندرا در سال 1999 از کهکشانهای آنتن تصویربرداری کرده است، اسپیتزر تصویر خود را از این ساختار کیهانی در سال 2003 به ثبت رسانده و هابل نیز در جولای 2004 و فوریه 2005 از این کهکشانها تصویربرداری کرده است؛ ناسا نیز  در نهایت با ترکیب این تصاویر با یکدیگر این تصویر زیبا را خلق کرده است.

[ دوشنبه 25 مرداد 1389 ] [ 23:12 ] [ احمدرضا ] [ نظرات (1) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
جدیدترین مطالب
آمار سایت
Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت
? تعداد بازدید ها: 231214